Directors and Management

Andrew Bantock

Non-Executive Chairman

Andrew is a Senior Managing Director of international corporate advisory firm FTI Consulting, where he co-leads the Australian Mining and Mining Services Practice. Andrew has operated as CFO, Chairman, CEO and Director of international, public, government sector and private corporations.

His previous roles include CFO of Glencore Xstrata Plc’s Australian nickel business; Director of WA Water Corporation where he also chaired the audit committee; Chairman, CEO and Corporate Director of an ASX listed multi-commodity minerals exploration group; and Finance Director of ASX/NZSE listed GRD Ltd, owner of New Zealand’s largest gold miner and GRD Minproc (now part of AMEC Foster Wheeler), a world class mining construction and development engineer. He has developed a reputation for building and improving companies over his 30 years in business.

Date appointed: 1 February 2018

Nelson Chen

Non-Executive Director

Nelson has served as Chief Operating Officer of Hanlong (Australia) Resources Pty Ltd since March 2010. and director of Hanlong (Australia) Resources Pty Ltd since June 2010. He has served on the board of Moly Mines Limited as an alternate director to the principal of Hanlong Group since April 2010. Prior to joining Hanlong, Nelson was an Associate Director at the Sydney, Australia office of PricewaterhouseCoopers with experience in audit and M&A transaction advisory experience.

Qualifications: Master of Applied Finance, CA

Date appointed: 29 November 2011

Murray Hill

Managing Director / Chief Executive Officer (Appointed MD 1 May 2016; Appointed CEO 1 May 2012)

Murray has 35 years’ of experience in the mining industry. He is a metallurgist with extensive operating and process plant commissioning experience. Murray is an innovative thinker who has made a positive impact on operations through his career.  He has held management roles at a metallurgical testwork laboratory and an engineering group, which compliments his practical experience.  For the 11 years prior to joining the Company, he operated his own business providing metallurgical consulting services to the mining industry world-wide, including a range of uranium projects.

Qualifications: BSc Extractive Metallurgy, FAusIMM

Date appointed MD: 1 May 2016, Date appointed CEO: 1 May 2012

Shane McBride

Chief Financial Officer / Company Secretary 

Thirty Seven years’ of commercial management experience gained in listed Australian public companies incorporating the disciplines of corporate management, project development and mine site operations management, management and financial accounting, corporate finance, investor relations,  and company secretarial functions.  Thirty two years of this experience has been with mining industry.  Over the last seven years Shane worked for an Australian listed uranium project development company and was intimately involved with the exploration advancement, scoping and pre-feasibility studies undertaken on the project; and the financing activities to undertake those activities.  Shane is a Fellow of CPA Australia, Fellow of Governance Institute of Australia and the Institute of Chartered Secretaries and Administrators; and is a Member of the Australian Institute of Directors.

Qualifications: FCPA, FGIA, FCIS, MAICD

Date appointed: 1 May 2017

Newsletter Sign Up

* indicates required